Reklamverenler, Vlog Squad cinsel saldırı iddiaları yüzünden David Dobrik'ten kaçıyor

Konu

#1

David Dobrik, vlog ekibinin eski bir üyesine yönelik bir tecavüz iddiasını ayrıntılı olarak açıklayan bir raporun ardından, geçen hafta bir düzineden fazla reklamveren ve 300.000 YouTube abonesini kaybetti.

Business Insider, 11 markanın, HelloFresh dahil, EA Sports, Dollar Shave Club ve Facebook artık onunla çalışmadıklarını söylüyor. PopCrave, yakın zamanda bir burritoya Dobrik'in adını veren Chipotle'ın onu düşürdüğünü bildirdi. Ve TubeFilter, daha önce Dobrik'in en büyük reklamcılarından biri olan ve arkadaşlarına ve ailesine araba hediye ettiği bir dizi videoya sponsor olan SeatGeek'in kendisiyle çalışma planları olmadığını söylediğini bildirdi.

Reklamverenler Business Insider'da, daha çok Durte Dom olarak bilinen Dom Zeglaitis'e yönelik bir tecavüz iddiasını anlatan bir raporun ardından Dobrik'in kanalından kaçıyorlar. Dobrik'in Vlog Squad'ın eski bir üyesi olan Zeglaitis, 2018'de Dobrik'in YouTube kanalı için video çekerken bir kadına tecavüz etmekle suçlanıyor. Karşılaşmanın bazı bölümleri YouTube'da yayınlandı ve daha sonra kadının isteği üzerine kaldırıldı. Dobrik, bu sabah erken saatlerde yayınlanan bir videoda 2019'da Zeglaitis ile çekim yapmayı bıraktığını söyledi.

Rapor, eski bir Vlog Squad üyesinin başka bir cinsel saldırı iddiasının ardından geldi. BuzzFeed Şubat ayında, Joseth "Seth" Francois'in, 2017'de Dobrik'in kanalına yönelik bir "şaka" videosunun parçası olarak birini öpmek için kandırıldığını söylediğini bildirdi.

Popülerliği ortalarında patlama yaşayan birçok büyük YouTube kullanıcısı gibi -2010'lardan sonra, Dobrik'in kanalı, genellikle müstehcen olay örgüsü satırları ve olgunlaşmamış şakalar içeren sıra dışı videolar sayesinde büyüdü. Bu içerik oluşturucular daha büyük bir aşama kazandıkça, bu videolar ve diğer geçmiş davranışlar incelemeye alındı.

Geçen Haziran'da, hayranlar Black Lives Matter protestolarının zirvesinde hesap verebilirlik talep ederken, birkaç YouTube kullanıcısı eski ırkçı videoları ele aldı. YouTube, Shane Dawson’ın kanalındaki reklamları eski ırkçı videolar nedeniyle askıya aldı, Target kitabını taşımayı bıraktı ve makyaj şirketi Morphe ürünlerini düşürdü. Jenna Marbles, geçmiş ırkçı videolardan ötürü özür dilemek için YouTube'dan ayrıldı. Ve Dobrik, ırkçı videoları çektiği için de bir özür yayınladı.

Dobrik, bu son raporların sonucu olarak artan sonuçlarla karşı karşıya kaldı. Kanalından kaçan reklamverenlere ek olarak, ortak kurduğu yeni kamera uygulaması Dispo ile yollarını ayırdı ve artık bir ABD kadın futbol takımı olan Angel City Futbol Kulübü'nün ortak sahibi değil. ünlülerin sayısı.

Yalnızca Dobrik'in YouTube kanalına abone olan 18 milyon kişi var, bu yüzden izleyicileri gitmiş gibi değil. Ancak sponsorlar, YouTube’un yerleşik reklamcılık sisteminin belirsizliklerinden onları izole ettiği için en iyi YouTuber'ların para kazanma yönteminin büyük bir parçasıdır. YouTube, Dobrik’in kanalına karşı işlem yapmış görünmüyor. Verge yorum yapmak için ulaştı.

Bu sabahki videosunda Dobrik, kanalını desteklemek için "altyapı" ekleyebilmek için YouTube'a kısa bir ara vereceğini söyledi. Bu, bir İK görevlisini işe almayı da içerir, böylece insanlar "rahatsızlığı kendilerine rahat bir şekilde iletebilirler."

istanbul haber
tuzla haber
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task