Rüyayı Yaşamak SMP

Konu

#1

Ollie, telefonundaki Discord uygulaması patlamaya başladığında sabahın üçünde uyuyordu. Panikledi; arkadaşlarının çoğu farklı zaman dilimlerinde yaşıyordu ama onun için ne kadar geç olduğunu biliyorlardı. Gecenin bir yarısı ona çılgınca mesaj göndermelerinin tek nedeni, korkunç bir şey olmasıydı. Bolting uyanıp mesajlarını kontrol etti.

"OLLIE, DREAM SADECE TWITTER'DA SİZE BAĞIRTI!"

"RÜYA SENİ BAĞIRDI!"

Bir lise öğrencisi ve sanatçı olan Ollie, boş zamanlarının çoğunu en sevdiği Minecraft yayıncıları hakkında hayran sanat eserleri yaparak geçiriyor. Dream SMP olarak bilinen Minecraft evreninin tartışmasız ana karakteri Dream'in Twitter'da 2,7 milyondan fazla takipçisi ve YouTube'da yaklaşık 20 milyon abonesi var. Ollie, Dream'in takipçilerine sanatı kendi hesabından incelemelerini söylediğini görünce Ollie gözyaşlarına boğuldu. Kendi Twitter hesabı bir gecede yaklaşık 8.000 takipçiden 13.000'den fazla takipçiye ulaştı.

"O anda toplulukta kendimi çok değerli hissettim."

"O anda topluluk içinde kendimi çok değerli hissettim," dedi Ollie, The Verge'e Discord üzerinden. "Çarpışmayla gelen rakamlar yüzünden değil, çevremde olduğunu fark ettiğim kaç kişinin beni desteklediğini ve harika arkadaşlar olduğumu fark ettim."

Dream SMP'nin hikayesini anlatıyor. her akışa veya YouTube yüklemesine dikkat etmeyen herkes uydurma bir dil gibi gelebilir.

Dream, son 18 ayda, diğer Twitch yayıncılarını ve YouTube kişiliklerini - TommyInnit, Tubbo, GeorgeNotFound, Punz ve diğerleri de dahil olmak üzere - katılmaları için davet etti. Birlikte, hijinx'lere giriyorlar, uzun kan davaları sahneliyorlar ve bir araya gelmek için arkadaşlık ediyorlar. on milyonlarca insanın izleyicisi. Dream, yalnızca bir yılda 1 milyondan 15 milyon aboneye çıktı. Bazıları senaryolaştırılmış ve planlanmış, daha büyük bir hikaye yürütüyor, ancak tepkilerin ve koşulların çoğu tamamen doğaçlama. Dream SMP'de her zaman büyük bir gelişme yaşanır

Bir televizyon programı veya sinematik evren gibi, Dream SMP de izleyicisini hiç bitmeyen destansı savaşlarla buldu. Dream ve TommyInnit sunucunun hakimiyeti için savaşırken, "Disc Saga" sayısız saatlerde oynadı ve bayrağı ele geçirme oyununu (esasen) iyiye karşı kötülü dramatik bir masal haline getirdi. İngiltere'den 24 yaşındaki YouTuber ve Dream SMP'nin önde gelen yazarlarından biri olan Wilbur Soot katıldığında, L’Manberg'i kurdu ve belirli bir grup içerik oluşturucu için bir alan yarattı. Bu, sonunda YouTube’un Minecraft kitlesini büyüleyen Dream ile kapsamlı bir bağımsızlık savaşına yol açtı. Dream SMP'de her zaman büyük bir gelişme vardır, ancak aynı zamanda her yayıncıyı, çizgi roman kahramanları ve kötü adamlarından farklı olarak, kök salmaya değer bir karaktere dönüştüren küçük, komik ve tatlı anlardır.

Tek Oluşturdukları ayrıntılı dünyadan daha etkileyici olan şey, etrafına yayılmış olan hayran kitlesi.

Ayrıca, her akışa uyum sağlayamayan insanlar için Dream SMP hikayelerini izleyen çok sayıda klip hesabı, YouTube'da haftalık olarak yayınlanan Dream SMP'nin devam eden hikayelerine saygı duruşunda bulunan hayran yapımı animasyon bölümleri ve hatta 24 / 7 haber ağı evrenin hikayesini ve kaçırılmalarını izlemeye adadı Dream SMP, minik bir Minecraft sunucusunda mevcut olabilir, ancak tüm dünyaya yayılan bir fan ağı sayesinde, dünya çapında bir fenomen haline geldi.

Rüyanın üyesi olmak SMP topluluğu bazen tam zamanlı bir iş gibi hissedebilir. Evan için pratikte bir hale geldi. The Verge'e 16 yaşında okula gidiyor ve kanalı için belgesel tarzı videolar üzerinde çalışıyor. Her video, Dream SMP hikayelerinden çıkan çeşitli bilginin eğlenceli ve doğru bir özetini ve giderek artan bir izleyici kitlesini sunmak için tasarlandı. Evan'ın yaklaşık 400.000 abonesi var ve Dream SMP videoları milyonlarca görüntülemeyi topluyor. Bu videoların tamamlanması Evan bir aydan fazla sürebilir; son videosu yalnızca 120 saatten fazla sürdü.

"Ev ödevi aslında beni çalışmaktan alıkoyuyor"

"Şu anda videoları ve ev ödevlerini dengelemeye çalışıyorum ama bu garip çünkü kendimi üzerinde çalışmak zorunda buluyorum Ev ödevi, videolar bana çok daha fazla para kazandırsa bile ”dedi Evan, The Verge'e bir gece bir telefon görüşmesinde.

Bir videoda Evan, Tommy ve Dream'in birbirlerinden her disk çaldığında (üzerinde müzik bulunan CD-ROM'ları düşünün) ve söz konusu diskleri bir Minecraft sunucusu oluşturan blok toprağının uzağına sakladıklarını takip etmeye çalışıyor. Evan, hikaye ilerledikçe doğru dramatik notalara basarak takip etmeyi kolaylaştırıyor, ancak çalışmanın yorucu olabileceğini söylüyor.

Evan'ın tanımladığı gibi, Dream SMP olaylarını mümkün olan en basit şekilde özetlemeye çalışmak, "daha önce hiç film görmemiş birine bir filmi açıklamaya çalışmak" gibidir. Evan, işi zorlaştıran yeni keşfedilen zorluklarla da karşılaştı. Dream SMP yaratıcıları Twitch'te daha fazla yayın yapmaya başladığında, gerçeğin ardından izlemek için videoları izlemek daha zor hale geldi. O da, daha sonra hangi videoya odaklanacağını bulmak için sadık hayranlarından WikiGuides'e ve Reddit'teki popüler kliplere güvenmek zorunda.

Dream SMP içerik oluşturucularının daha az YouTube videosu yayınlaması ve Evan gibi belgeselcilerin videoları tam olarak doğru hale getirmek için ek zaman ayırmasıyla birlikte, günlük güncellemeler için bir ihtiyaç oluştu.

Sam, Claire, Kenzie , Mae, Alex, Lilja ve Boston, hayranları "kim canlı, birbirlerinin akışlarında kimler, üyeler bir şey yayınladığında, hikayeyle ilgili bir açıklama yayınlamaya adanmış bir Twitter hesabı olan DreamSMP Güncellemelerini çalıştıran çoğunlukla gençlerden oluşan bir grup oluşturuyor insanların canlı yayınları özlediği zamanlar için ”ve daha fazlası.

Sam bunu Aralık ayında başlattı ve topluluk aracılığıyla tanıştığı arkadaşlarından projeye yardımcı olmalarını istedi. "Çok fazla sorumluluğumuz var"

Grup bir Discord sohbeti sırasında The Verge'e biraz koordinasyon gerektiğini söyledi, ancak son birkaç ayda herkesin rolünün ne olduğunu bildiği noktaya geldiler takım içinde. Bu, her üyenin karşılığında herhangi bir ödeme istemeden üstlendiği çok büyük bir sorumluluktur. Claire, insanlar her şeyin her zaman doğru olmasını beklediklerini belirterek, "İnsanların ihtiyaç duyduğu kişi olmak için çok fazla sorumluluğumuz var." Dedi.

Çalışmanın bölümlere ayrıldığını (genellikle platformlara göre gruplandırıldığını) ve bunların günden güne değişebileceğini söyledi. Birisi YouTube yüklemelerini, her bir içerik oluşturucunun ürün güncellemelerini takip ederek, yayıncılar yayına girdiğinde Twitch botunun sallanmamasını sağlar, hayranların farklı yayınlarda içerik oluşturucu görünümleriyle güncel kalmasını sağlar, vb. akım ve bunun devam eden irfanla nasıl ilgili olduğu ("Puffy, Dream'in yanlış olduğuna inandığını, Hapishanede olduğunun ve cezayı hak ettiğini söyledi," dedi.) Boston, neler olup bittiğine dikkat ediyor, gerektiğinde güncellemeleri tweetliyor ve aynı zamanda canlı notları da not alıyor. her yeni irfan geliştirme hakkında.

"İnsanların hesap için bize teşekkür ettiğini gördüğümde, insanlara yardım ettiğim ve topluluk için bir şeyler yaptığım için kendimi iyi hissettiriyor. Hesabı çalıştırmaya devam etmem için beni motive eden şey muhtemelen budur. ”

Yaklaşık 30 Dream SMP üyesi ayrıldıktan sonra bile hayranlar dünyasını genişletmeye devam ediyor. En büyük hayran kurgu sitelerinden biri olan Archive of Our Own, Video Blogging RPF (gerçek yayıncılar ve vloggerlar hakkında hayran kurgu) altında listelenen yaklaşık 106.000 esere ev sahipliği yapmaktadır. Bu şemsiyenin altındaki en büyük fandom Minecraft. Wattpad'in “Dream SMP” altında listelenen 34.000'den az eseri var ve Tumblr çok daha fazlasıyla dolu.

Bir noktada, en viral Dream SMP hayran hikayelerinden biri olan “Heat Waves” destanının hayranları, yeni bir bölümü okumak için acele ederken Archive of Our Own'u çökertdiklerini düşündüler. Bir yönetici The Verge’den Adi Robertson’a, sitenin kapalı kalma süresi sadece bir tesadüftü, ancak o sırada "Isı Dalgaları" "sitede en çok övülen üçüncü kurgu" idi. (Tebrikler, Facebook'taki beğenilere eşdeğerdir.) Hikaye o kadar popüler hale geldi ki, hikayenin ismine ilham veren Glass Animals şarkısı “Heat Waves”, kısmen hayran kurgusu sayesinde Avustralya'daki Hottest 100 parçasına girdi. .

Dream SMP anlatısı, hayran hizmeti değildir; bu "işbirliğine dayalı hikaye anlatımıdır"

Bu topluluğu ilerletmeye yardımcı olan şey, Dream SMP'nin onu gerçekte sunucularında oynanan hikayelere dahil etme şeklidir.

Sonunda, Dream SMP yayıncısı Technoblade hattı gerçekten kullandı. Teahound'dan giden bir hayranın Tumblr'a yazdığı gibi, "O kadar yüksek sesle çığlık attım ki, muhtemelen yanımda oturan kardeşin işitme duyusuna kalıcı zarar verdim.

" Dream SMP, fan hizmetinin nasıl düzgün bir şekilde yapılacağına dair harika bir örnek ”diye devam etti Teahound. "Ama aslında, SMP'de olanlar fan hizmeti olarak tanımlanamaz. En iyi şekliyle işbirliğine dayalı hikaye anlatımıdır. "

Topluluk, insanların çalışmalarını kutlayan ve artıran çok sayıda hayran olmasaydı gelişmeye devam edemezdi. " Genellikle büyük fandomlar bazı yönlerden zehirlidir. Ancak bu topluluk içerik oluşturuculara gerçekten saygı duyuyor ve hepimiz birbirimizi gerçekten destekliyoruz, ”dedi. "İnsanlar dinlediğinde ve saygılı olduğunda, topluluk en iyi durumdadır."

Hayran kreasyonları çoğunlukla olumludur, ancak eleştirmenlerin bir çizginin aşıldığını iddia ettiği daha tartışmalı bölümler vardır. Yayıncılar gerçek insanlar olduğu için, hikayeler sıradan insanların cinsel tasvirleri için eleştirilere maruz kaldı.

Gerçek hayatta, onlar sadece iyi arkadaşlardır. Ancak hayran kurgusunda, genellikle çok daha fazla hale geliyorlar.

Dream SMP hayran kurgu topluluğuna katkıda bulunan yazarların çoğu, "gerçek insanların sınırlarının da aşıldığını görmekten nefret ediyor" diyor gerçek kişi kurguları yazan Xetera Dream SMP evreninde. Yeni yazarlar "izin yerine af dileme eğilimindedir" ve bu, topluluğun karşı çıkmaya çalıştığı bir şeydir.

"İnsanların içerik oluşturucular konuşurken dinlemeye çalışmaktan çok sınırlar için savaştıklarına inanıyorum," diyen Xetera, "İnsanlar dinler ve saygılı olursa topluluk en iyi durumda olur" dedi.

Tüm bu hikayelerin merkezinde - sanatçılar, yazarlar, YouTube editörleri ve müzik yapımcıları - topluluktur. İzledikleri içerik oluşturucuların ötesinde, edindikleri arkadaşlar, kendilerini internet kültüründe bu hızla genişleyen ve sürükleyici anın bir parçası olduklarını hissediyorlar. Bu kendi başına bir dünya ve küçük bölümlerini kapsayıcı anlatıya ellerinden geldiğince katkıda bulunmak istiyorlar. Dream'in özel Dream fan art hesabından Twitter'da bir not verdiği ve yeni sanatçılara spot ışığında bir şans vererek bunu ileriye taşımak isteyen Ollie için, her şey bu.

" Ollie oluşturduğumuz topluluk olmasaydı, Dream SMP sahip olduğu cazibeye sahip olamazdı ”dedi Ollie.

istanbul haber
tuzla haber
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task