YouTube, kendi moderasyon kurallarını uygulamada daha iyi hale geldiğini iddia ediyor

Konu

#1

YouTube, dünyanın kendi moderasyon kurallarını uygulamak konusunda her zamankinden daha iyi bir iş çıkardığını bilmesini istiyor. Şirket, giderek azalan sayıda insanın sitesinde sorunlu videoları (sansürlenmemiş şiddet, dolandırıcılık veya nefret söylemi içeren videolar gibi) yayından kaldırılmadan önce gördüğünü söylüyor.

2020'nin son aylarında YouTube'daki her 10.000 görüntülemeden 18'e kadarı şirketin politikalarını ihlal eden videolardaydı ve herhangi biri onları izlemeden kaldırılması gerekiyordu. Bu, YouTube'un rakamı izlemeye başladığı 2017'nin dördüncü çeyreğinde her 10.000 görüntülemeden 72'sinden düştü.

Bu rakam, YouTube'un kendi kurallarının uygulanmasını ölçer

Ancak rakamlar önemli bir uyarı ile birlikte geliyor: ölçerken YouTube'un rahatsız edici kliplerin yayılmasını sınırlama konusunda ne kadar başarılı olduğu, nihayetinde YouTube'un platformundan kaldırılması gerektiğine inandığı videolara dayanıyor ve şirket, yine de rahatsız edici bazı videoların devam etmesine izin veriyor.

İstatistik, platformdan kaldırılan video türleriyle ilgili ayrıntılarla üç ayda bir güncellenen bir şeffaflık raporu olan YouTube'un topluluk kuralları uygulama raporuna yeni bir ektir. Bu yeni rakama İhlalli Görüntüleme Oranı veya VVR adı verilir ve YouTube'da, kurallarını ihlal eden ve kaldırılması gereken videolarda kaç görüntülendiğini izler.

Bu rakam, temelde YouTube'un nasıl olduğunu ölçmenin bir yoludur. kendi kurallarına göre kendi sitesini yönetmekte iyi bir iş çıkarıyor. VVR ne kadar yüksekse, YouTube onları yakalayamadan o kadar sorunlu videolar yayılıyor; VVR ne kadar düşükse, YouTube yasaklanmış içeriği imha etmekte o kadar başarılı oluyor.

YouTube, dahili kullanım sayısını ölçmeye başladığından bu yana rakamın nasıl düştüğünü gösteren bir grafik oluşturdu:

Grafik, VVR'nin 2017'nin 4. çeyreğinde% 0,63 -% 0,72'den başlayıp sonraki yıllarda% 0,16 -% 0,18 seviyesinden çıkmadan önce önümüzdeki yıl hızla% 0,23 -% 0,27'ye düştüğünü gösteriyor. Ölçümler başladığından beri VVR'yi gösteren YouTube'dan bir grafik. Image: YouTube

YouTube'un güven ve güvenlik ürün direktörü Jennifer O'Connor, 2017'den 2018'e büyük düşüşün, YouTube'un sorunlu videoları tespit etmek için kullanıcılara sorunları bildirmek yerine makine öğrenimine güvenmeye başlamasından sonra geldiğini söyledi. muhabirlerle bir brifing. Hedef, "bu sayıyı olabildiğince sıfıra yaklaştırmaktır."

YouTube'un reklamcılık kurallarını ihlal eden ancak genel topluluk kurallarını ihlal eden videolar, garanti vermediği için VVR rakamına dahil edilmez. kaldırma. Üstelik çarpışan ancak herhangi bir kuralı tam olarak ihlal etmeyen sözde "sınırdaki içerik" de aynı nedenden ötürü hesaba katılmıyor.

O'Connor, YouTube ekibinin bu rakamı anlamak için dahili olarak kullandığını söyledi. kullanıcıları rahatsız edici içerikten korumada ne kadar başarılı olduklarını. YouTube, yukarı çıkarsa ne tür videoların geçtiğini anlamaya çalışabilir ve bunları yakalamak için makine öğrenimini geliştirmeye öncelik verebilir. O’Connor, "Ekibimiz için Kuzey Yıldızı, kullanıcıları güvende tutmaktır" dedi.

istanbul haber
tuzla haber
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task