YouTuber, SpaceX’in Starship tesislerinde izinsiz girdiğini kaydediyor

Konu

#1

Bir YouTuber, geçen ay SpaceX’in Güney Teksas’taki Starship roket tesislerine girerken, sahada serbestçe dolaştığını kaydetti. Hiçbir güvenlik, onu birkaç gün sonra fırlatıp patlayacak olan 16 katlı roket prototipi SN11'in alt tarafında dolaşmasını engellemedi.

Video, "Caesar" tarafından yönetilen Loco VlogS adlı küçük bir YouTube kanalında yayınlandı. Caesar, yorum isteyen birden fazla e-postaya ve DM'ye yanıt vermedi.

Uzay meraklıları için, SpaceX'in Rio Grande'nin sadece birkaç mil kuzeyindeki Teksas'taki yayılan roket kampüsü, açık, milyonlarca dolar değerinde teknolojiyi barındırıyor - bunların bir kısmı SpaceX'in Hava Kuvvetleri ve NASA'ya önerdiği. Hassas (ve potansiyel olarak tehlikeli) roket donanımını korumak için bir şirketin sahip olmasını bekleyebileceği yüksek duvarlara veya gelişmiş güvenliğe sahip değil.

Elon Musk'un insanları ve Ay ve Mars'a kargo, ajansın İnsan Ayı İniş sistemi programı kapsamında tasarımını olgunlaştırmaya yardımcı olmak için 135 milyon dolarlık NASA sözleşmesiyle kısmen destekleniyor.

Ajans sözcüsü Monica Witt, "NASA, emniyeti ve güvenliği çok ciddiye alıyor" dedi. “İnsan İniş Sistemi sözleşmeleri, yüklenicilerin bilgileri, yazılımı ve donanımı uygun şekilde korumasına yönelik gereksinimleri içerir. SpaceX, bu olayı araştırdıklarını NASA'ya bildirdi. ”

Caesar roket sahasına girdi ve görünüşe göre SpaceX donanım ve ekipmanının etrafında kolaylıkla hareket ederek Starship SN11’in Raptor motorlarının yakın planlarını kaydetti. Videoyu arşivleyen farklı bir YouTube hesabına göre, video 5 beğeni ve en az 100 beğenmeme yanı sıra sinirli SpaceX hayranlarından bir dizi yorum topladı. Caesar, klasik bir YouTube hareketinde birkaç gün sonra 1 Nisan'da bir özür videosu yayınladı.

Özür videosunda "Evet yanlıştı, evet yasadışı" dedi. "Ama gözümde, o anda, bunu gerçekten düşünmemiştim ... Aklımdan geçen şey," Tamam, bu fırsatı bir daha asla yakalayamayacağım. " Ve işte bu oldu. ”

Kamu güvenliği adına fırlatma ve fırlatma altyapısını düzenleyen Federal Havacılık İdaresi videodan haberdar olduğunu söyledi ve SpaceX'in dikkatini çekti. Bir sözcü, "Bir fırlatma tesisinin fiziksel güvenliğini sağlamak, kamu güvenliğini sağlamanın önemli bir yönüdür" dedi. SpaceX, yorum talebine yanıt vermedi.

Sitede daha önce benzer güvenlik sorunları yaşandı. 2019'da bir SpaceX hayranı, başka bir Starship prototipinin yanında çekilmiş fotoğraflarını sosyal medyada paylaştıktan sonra tutuklandı.

istanbul haber
tuzla haber
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task